Valentýnské tvoření

Přání k Valentýnu, obvykle se mu říká valentýnka a určitě na něm nesmí chybět srdíčko. Děti si jedno takové namalovaly, přesněji řečeno vyfoukaly. Povídali jsme si o tom, kdo byl Valentýn a proč se tomuto svátku říká svátek zamilovaných. Valentýn byl údajně biskup z Terni, který žil ve 13. století. Vypráví se o něm hned dvě legendy. Podle první z nich byl popraven kvůli lásce. Císař Claudius II zrušil manželství, protože nechtěl, aby se muži rozptylovali od vojenských povinností. Valentýn však vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry, za což byl 14. února popraven, přesný rok smrti není znám, ale uvádějí se tři možnosti: 269, 270 a 273. Podle druhé legendy Valentýn zemřel díky svým léčitelským schopnostem, když uzdravil syna známého rétora Kratóna. Legenda vypráví, že se za chlapce modlil, až jej Bůh vyslyšel a syna zázračně uzdravil. Římští senátoři Valentýna obvinili z nekalých praktik a uvěznili ho.