ZÁKLADNÍ ŠKOLA UNHOŠŤnám. T. G. Masaryka 58, 273 51 Unhošť

Evropský den jazyků

Evropský den jazyků (EDJ) je den podpory jazykového vzdělávání v Evropě. Z iniciativy Rady Evropy se od roku 2001 – Evropského roku jazyků – slaví každoročně 26. září.

Tento rok jsme si v rámci EDJ připravili pro žáky druhého stupně v rámci skupin různé aktivity na seznámení s evropskými jazyky:

1) Ve skupině 6. tříd poslouchali žáci písničky v různých evropských jazycích a snažili se uhodnout, v jakém jazyce se píseň zpívá, dále pak přiřazovali pozdravy ke správnému jazyku – seznámili se např. s maďarštinou, polštinou, finštinou, slovenštinou, španělštinou, němčinou, ruštinou a dalšími jazyky.

2) Žáci 7. – 9. tříd si vyzkoušeli svoje znalosti ze slovníku mladé češtiny (česko – pubertální slovník 2020) a mnohdy naopak poučili o významu těchto slov nás učitele. Setkali jsme se s výrazy jako např. –

boomer/zoomer, fixovat, flexit, kraftit, lagovat, noob, random týpek, shipovat swagger, toxit, zrakvit se aj. Mnohá z těchto slov se do běžné mluvy teenagerů dostává prostřednictvím hraní PC her a sledováním seriálů či streamů. Za vším je propojení s ANGLIČTINOU.

3) Další skupinka dostala hromádku papírků s větami v různých jazycích, jejich překlady a názvem jazyka. Jejich úkolem bylo přiřadit větu v cizím jazyce ke správnému českému překladu a rozpoznat jazyk. Bylo zajímavé sledovat, jak je v každém ročníku znát vyšší úroveň znalostí. Pro šesťáky to byla trochu loterie, zatímco osmáci si s větami poradili docela rychle a byli v odpovědích úspěšnější. Poté rozebírali odlišnosti a podobnosti jednotlivých jazyků a řekli si něco o evropských jazykových rodinách. Děti se hodně bavily čtením jednotlivých vět.

4) Jiná skupina poslouchala stejnou písničku v 5 jazycích a děti diskutovaly, která verze se jim líbila nejvíce. Dále zhlédli žáci videa na youtube, kde stejné slovo vyslovují v různých jazycích (German compared to other languages). To se dětem líbilo moc, němčina byla nejvtipnější (Krankenhaus…). A na závěr se žáci podívali na krátkou ukázku se Simpsonů, opět v 7 různých jazycích.

5) Žáci si také vyzkoušeli jazykové kvízy, zahráli si kvarteta v angličtině, zhlédli i další zajímavá videa věnující se cizím jazykům – např. nejtěžší jazyky světa.

6) Někteří žáci si procvičili komunikaci v německém jazyce se slečnou, která v Německu pracovala jako au-pair a nyní tam začíná studovat VŠ.

Projekty na EDJ probíhají každý rok a jsou pro žáky obohacujícím zpestřením výuky.