Projektový den – Naše hlavní město
Náš projekt byl rozdělen do dvou dnů.
První den jsme pracovali ve škole, nasávali informace a připravovali se na druhý den – na prohlídku Prahy.
První den – 25.10.
V pondělí jsme byli ve škole a celý den se nesl ve znamení skupinové práce. Byli jsme rozděleni do sedmi skupin po třech.
Hned ráno jsme si vytvořili myšlenkovou mapu týkající se Prahy, abychom si ujasnili, co to Praha je, jak ji vnímáme, co o ní víme.
Poté jsme začali se samotným projektem. Nejprve zvesela, písničkami o Praze. Nejznámější která nás napadla, byla Na tom pražském mostě. Pustili jsme si Zpívánky, písničku jsme rozebrali, zjistili jsme proč se Karlovu mostu dříve říkalo pražský a nakonec jsme si ji zazpívali.
Potom na nás čekalo něco z českého jazyka – vytvářeli jsme výpis nejdůležitějších věcí o Praze. Snažili jsme se přečíst text, pořádně mu porozumět a vytáhnout ty nejdůležitější informace.
Následovala logická skládačka, rozdali jsme si rozstříhané obrázky nejvýznamnějších historických staveb a snažili se je složit. Stavby jsme si poté představovali a povídali si o nich.
Nezaháleli jsme ani v matematice, pomocí písemného odčítání jsme se snažili vypočítat před kolika lety se staly konkrétní události.
Další částí projektu byla hra se slovy, vytvářeli jsme informační pyramidy. Pyramidy jsme si nakreslili a následně do nich vpisovali informace o Praze. Na první řádek jedno slovo, na druhý řádek dvě slova a tak dále. Nejzdatnější týmy vymyslely osmiřádkovou pyramidu.
Projekt se dotkl i anglického jazyka, ve slovníku jsme si vyhledávali slova, která mají s Prahou spojitost.
Poslední hodinu bylo velké finále – každý tým si výtvarně zpracoval veškeré aktivity na jeden plakát.
Druhý den – 26.10.
V úterý nás čekala vytoužená prohlídka Starého města. A opravdu bylo na co se těšit. Paní průvodkyně si pro nás připravila soutěž, celou procházku jsme sbírali stříbrné groše do měšců a nejlepší tým si na konci zasloužil odměnu. Drobnou upomínku si nakonec odnesl každý.
Prohlídka začala u Prašné brány, pokračovala spletitými uličkami na Staroměstské náměstí a dále oklikou až ke Karlovu mostu. Hledali jsme na domech domovní znamení, počítali kolik že pražských pánů bylo na Staroměstském náměstí popraveno, shlédli jsme představení orloje, vyslechli jsme si spoustu strašidelných historek Starého města, luštili bludiště abychom se dostali k pokladu v Klementinu, hledali jsme sochy našich jmenovců – svatých a nakonec jsme si na Karlově mostě – na místě svržení Nepomuckého do Vltavy – každý něco přáli.
Domů jsme odjížděli vyfoukaní, unavení a spokojení.